BIAŁYSTOK WIDZI MISIE
„Białystok Widzimisie” to happening, w ramach którego w różnych miejscach miasta Białystok pojawiają się figurki niedźwiedzi polarnych. Autorem pomysłu „inwazji” niedźwiadków na miasto jest jego mieszkaniec – Łukasz Leoniuk. 16 figurek niedźwiadków powstało dzięki głosom ponad siedmiu tysięcy mieszkańców oddanym w czasie głosowania w ramach „Budżetu Obywatelskiego”.
Autorem figurek jest rzeźbiarz Damian Kucaba.
Pamiątki „Białystok Widzimisie” można kupić w sklepie „Sljedzik” przy ul. Kilińskiego 13 lok. 2 (w przyziemiu, wejście od Placu Jana Pawła II)
Mapa szlaku misiów w wersji papierowej powstała w ramach zadania „Lato na bogato” realizowanego przez Regionalny Oddział PTTK w Białymstoku dzięki dofinansowaniu przez Miasto Białystok. Mapa dostępna jest bezpłatnie w Centrum Informacji Turystycznej przy ul. Legionowej 2, do wyczerpania nakładu.
Autorstwo: Szlak powstał z inicjatywy Łukasza Leoniuka i w wyniku dwukrotnego głosowania mieszkańców Białegostoku w Budżecie Obywatelskim – w roku 2018 i 2023.
Oznakowanie: figurki misiów
1. Miś Lalkarz – ul. Kalinowskiego 1 (Białostocki Teatr Lalek)
Przy jednym z najstarszych polskich teatrów lalkowych stoi Miś Lalkarz z pacynką na ręku i marionetką przy boku. W podziemiach budynku teatru można podziwiać pokaźną kolekcję lalek wykorzystywanych w spektaklach. Na deskach Białostockiego Teatru Lalek możemy obejrzeć zarówno przedstawienia dla dzieci, jak i lalkarskie adaptacje literatury światowej dla dorosłych.
2. Miś Król Chanajek – ul. Młynowa (przy Wodopojce)
Ulica Młynowa była w latach międzywojennych centrum dawnej żydowskiej dzielnicy Chanajki. To była okolica wątpliwej reputacji, która przyciągała miejscowych złodziei i rzezimieszków. Jednym z głównych kierowników zamieszania był Jankiel Rozengarten, zwany Janeczkie. Bez jego pozwolenia nie mogła odbyć się w Białymstoku żadna większa granda czy geszeft. Uważaj! Miś Król Chanajek cały czas obserwuje co dzieje się na jego rewirach!
3. Miś Student – Plac Uniwersytecki 1
W naszym mieście mamy wiele świetnych uczelni i tysiące zdolnych studentów. Miś Student znajduje się przy budynku Wydziału Socjologiczno-Historycznego Uniwersytetu w Białymstoku. Tak jak białostoccy studenci, nasz miś pilnie uczy się, aby zdać sesję z samymi piątkami. Czasem mu się przyśnie na książkach.
4. Miś Mikołaj – Skwer św. Konstantyna Wielkiego
Białystok leży na pograniczu narodów. Do końca XVIII wieku przez miasto biegła granica Wielkiego Księstwa Litewskiego i Korony Polskiej. Dziś mieszkają tutaj obok siebie Polacy, Białorusini czy Tatarzy. W mieście współistnieją wyznawcy katolicyzmu i prawosławia oraz muzułmanie. Miś Mikołaj znajduje się na Skwerze św. Konstantyna Wielkiego, przy prawosławnej katedrze św. Mikołaja.
5. Miś z kulą – ul. Spółdzielcza 10
Trójkątny skwer imienia Pawła Adamowicza to miejsce, gdzie stała kiedyś niezwykła fontanna z obracającą się kulą. Po przebudowie skweru stara fontanna została nieco przesunięta. Legenda miejska głosi, iż ciężką kamienną kulę ktoś kiedyś podniósł z postumentu i zaczął toczyć po ulicach Białegostoku, tak jak nasz Miś toczący swojego większego kolegę zwiniętego w kulę.
6. Miś Ursido – ul. Zamenhofa 26
Białystok to stolica międzynarodowego języka esperanto. Stąd pochodzi jego autor Ludwik Zamenhof. Przy miejscu gdzie stał dom twórcy tego sztucznego języka przycupnął Miś Ursido – czyli niedźwiadek w języku esperanto. Obok możemy podziwiać mural z podobizną esperantysty, a na drugim krańcu ulicy, zaraz przy Rynku Kościuszki, stoi rzeźba młodego Zamenhofa.
7. Miś Aktor – ul. Sienkiewicza 14
Miś Aktor z czaszką w ręku i hamletowskim pytaniem na pyszczku: „Być misiem, czy nie być misiem?” zaprasza nas do odwiedzenia białostockiej Filii Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. W murach akademii kształcą się przyszli aktorzy – lalkarze. Tutaj odbywa się co dwa lata międzynarodowy festiwal szkół lalkarskich.
8. Miś Bluesman – Aleja Bluesa
Rozśpiewanego Misia Bluesmana możemy spotkać na fortepianowej klawiaturze Alei Bluesa. Stworzenie alei w 2008 roku miało przypomnieć młodszemu pokoleniu o dokonaniach najważniejszych muzyków bluesowych i zachęcić do poznawania ich twórczości. Aleja, obok cyklicznych imprez muzycznych, jest najważniejszym symbolem bluesowej tradycji miasta.
9. Miś Kinoman – ul. Legionowa 5 (Kino Forum)
Przed wejściem do Kina Forum, na wygodnym fotelu zasiada Miś Kinoman. W łapce dzierży kubełek z misiowym popcornem. Ogląda produkcje słynnych białostockich filmowców, między innymi braci Wiertow, którzy pod przybranym nazwiskiem Kaufman robili karierę w Hollywood. Miś Kinoman wita również, wraz kolegą żubrem, gości jednego z największych polskich festiwali filmów krótkometrażowych ŻUBROFFKA.
10. Misiowa Hetmanowa – Bulwar Kościałkowskiego
U wejścia do ogrodów Pałacu Branickich stoi z parasolką Misiowa Hetmanowa. To nie kto inny, tylko sama Izabela Branicka, której nasze miasto zawdzięcza powstanie pięknego parku pałacowego czy pierwszych białostockich szkół. Żona Jana Klemensa Branickiego była też mecenaską kultury i sztuki oraz wspierała rozwój nauki i pozostawiła po sobie spory księgozbiór biblioteczny.
11. Miś Rzeźbiarz – ul. Świętojańska 17 (Muzeum Rzeźby im. Alfonsa Karnego)
Wśród białostockich misiów mamy też artystę plastyka! Miś Rzeźbiarz ulokował się przy muzeum, w którym prezentowane są prace białostockiego artysty Alfonsa Karnego. Tak jak nasz misiek, Alfons Karny lubował się w tworzeniu rzeźb głów. Białostocki artysta portretował wybitne postacie polskie (Mikołaj Kopernik, Adam Mickiewicz, Józef Piłsudski) i zagraniczne.
12. Miś Hetman – ul. Mickiewicza
Przy bocznym wejściu do Pałacu Branickich czeka na nas z buławą i szablą za pasem sam Miś Hetman. Figurka nawiązuje do postaci hetmana Jana Klemensa Branickiego – osiemnastowiecznego właściciela Białegostoku i budowniczego wspaniałego pałacu, zwanego Polskim Wersalem, w którym obecnie znajduje się Uniwersytet Medyczny w Białymstoku oraz Galeria Sztuki Współczesnej Arsenał.
13. Miś Kupidyn – ul. Kilińskiego 6
U drzwi wejściowych do Pałacyku Gościnnego, zwanego Pałacykiem Ślubów zaczaił się z łukiem miłości Miś Kupidyn. Miś wyczekuje na wychodzące tuż po ślubie pary młode, żeby zrobić sobie z nimi pamiątkowe zdjęcie. W bogato zdobionych wnętrzach Pałacyku wybudowanego przez Branickich swoją kancelarię ma też Prezydent Miasta.
14. Miś Strażak – ul. Warszawska 3
15. Miś Handlarz – ul. Stary Rynek
W tej okolicy jeszcze 50 lat temu stały rzędy budek z kramikami. Tutaj znajdował się tak zwany Świński Bazar, na którym okoliczni handlarze sprzedawali mięso i garmażerię. W centrum rynku pozostał budynek pierwszej białostockiej hali targowej. Handlowe tradycje kontynuuje miejscowy PSS i nasz Miś Handlarz, który przycupnął ze swoim rybnym asortymentem pod drzewem.
16. Miś Bojarski – ul. Wiktorii 5
Dzielnica Bojary jest reminiscencją starego drewnianego Białegostoku. Tutaj znajdują się perełki drewnianej architektury – niewielkie domki i sporych rozmiarów wille. Swoją nazwę wzięła od bojarów, którzy zamieszkiwali okolice dzisiejszej ulicy Warszawskiej. Miś Bojarski znajduje się przy zabytkowym budynku, w którym dziś znajduje się Galeria Fotografii im. Sleńdzińskich w Białymstoku.